Rolety zewnętrzne w praktyce
- Szczegóły
Rolety zewnętrzne do okien i drzwi
Jak sama nazwa wskazuje, rolety zewnętrzne instalowane są po zewnętrznej stronie ścian, w otworach okiennych i drzwiowych. Montaż rolet na etapie budowy domu, pozwala na zabudowanie kasety w ścianie. Jeśli chcemy zainstalować rolety w już istniejącym budynku, są one mocowane w górnej części otworu. Zewnętrzna strona rolet i kaset występuje w kilku popularnych kolorach, pozwalających łatwo dopasować je do koloru elewacji.
Jakie rolety wybrać – sterowane automatycznie czy ręczne?
Najbardziej podstawowy podział rolet dotyczy sposobu ich obsługiwania.
- Rolety automatyczne – wyposażone są w ukryty w kasecie silnik elektryczny o niewielkiej mocy, sterowany pilotem bezprzewodowym lub przyciskiem klawiszowym zainstalowanym na ścianie. Wciskając odpowiedni przycisk, można podnosić (zwijać) rolety lub je opuszczać (rozwijać). Jest to szczególnie ważne w budynkach z większą liczbą okien. Podnoszenie ich po jednej sztuce jest naprawdę uciążliwym, codziennym obowiązkiem.
- Rolety sterowane ręcznie – alternatywa dla rolet automatycznych są rolety z napędem ręcznym. Ich podnoszenie i opuszczanie odbywa się przy pomocy specjalnej taśmy i zębatki. Mimo że jest to tańsze rozwiązanie, to jednak z wielu powodów niechętnie stosowane. Po pierwsze, okazuje się kłopotliwe przy większej liczbie okien. Po drugie, znajdujący się wewnątrz pomieszczeń uchwyt, bardzo trudno uznać za estetyczną ozdobę.
Jakie korzyści oferują rolety zewnętrzne?
- Ochrona przed słońcem – dzięki temu że rolety są instalowane po zewnętrznej stronie okien, znacznie lepiej chronią wnętrze mieszkania przed nasłonecznieniem i nagrzaniem.
- Bezpieczeństwo – rolety zewnętrzne, nawet jeśli nie są to rolety antywłamaniowe, zapewniają lepszą ochronę nieruchomości. Sforsowanie opuszczonych okien jest nie lada utrudnieniem i wiąże się z dużym hałasem. Stanowi to niepotrzebne ryzyko dla włamywacza, który woli poszukać łatwiejszego celu.
- Estetyka – rolety zewnętrzne, których kolor został dopasowany do koloru elewacji, tworzą z nią jednolitą, harmonijną całość, stając się integralnym elementem obiektu, korzystnie wpływającym na jego architekturę.